Aminokwasy są podstawową jednostką budulcową białka i to właśnie one ulegają wchłonięciu przez układ pokarmowy. Dzielimy je na aminokwasy endogenne (te organizm może wytworzyć samodzielnie) oraz egzogenne, które trzeba dostarczyć wraz z pożywieniem.
Niektóre z aminokwasów w odpowiednich dawkach i połączeniach mogą być szczególnie pomocne dla osób budujących masę mięśniową lub dążących do poprawiania swoich wyników sportowych – również tych uprawiających sporty wytrzymałościowe. Wspomogą procesy regeneracji, a tym samym odbudowę po treningu.
Preparaty aminokwasowe w 7Nutrition
Dodatkowa porcja aminokwasów może okazać się pomocna w przypadku zwiększonego obciążenia organizmu lub przygotowywania się do nowych wyzwań sportowych. Sprawdź, jaki preparat będzie najlepszy, biorąc pod uwagę Twoje cele.
EAA (Essential Amino Acids)
Dostarcza niezbędnych aminokwasów egzogennych (m.in. argininy, leucyny), które organizm musi pozyskać z zewnątrz. Preparat EAA uzupełni braki wynikające z niskiej podaży białka wraz z codzienną dietą. Znajdujące się w nim aminokwasy przyczynią się do prawidłowej regeneracji po wysiłku, a także zahamują procesy kataboliczne przy jednoczesnym nasilaniu tych anabolicznych.
Cytrulina
Aminokwas, który zalicza się to tzw. boosterów azotu. Cytrulina bierze udział w tworzeniu argininy, a ta powoduje zwiększone wydzielanie tlenku azotu (NO). Większa dostępność NO w organizmie przynosi konkretne korzyści: pozwala na zmniejszenie odczucia zmęczenia w trakcie aktywności, a także skutkuje wzrostem zdolności wysiłkowych.
BCAA
To nic innego jak aminokwasy rozgałęzione, czyli leucyna, izoleucyna i walina. Przydatne w przypadku osób budujących masę mięśniową, którym trudno jest zbilansować jadłospis tak, aby dostarczyć sobie wraz odpowiedniej ilości leucyny – aminokwasu szczególnie nasilającego syntezę białek mięśniowych. Podaż BCAA może także skutkować późniejszym wystąpieniem zmęczenia, co jest szczególnie korzystne dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe.
Glutamina
Podobnie jak cytrulina ma wpływ na zwiększenie produkcji tlenku azotu w organizmie. Większa dostępność NO ułatwia budowanie masy mięśniowej, a także poprawia zdolności wysiłkowe. Glutamina jest jednocześnie głównym źródłem energii dla jelita cienkiego, a więc substancją niezbędną dla jego prawidłowej pracy. Osoby borykające się z problemami żołądkowo-jelitowymi zdecydowanie powinny się zainteresować się jej działaniem.